Vohveleita, hattaraa ja munkkirinkilöitä. Muun muassa näitä perinneherkkuja tulee tarjolle Kosolan kievarin kesäkahvilaan, jota alkaa pyörittää lapualainen Iisi ry. Yhdistys avaa kahvilan jo keskiviikkona 4. kesäkuuta, ja se on auki koulujen alkamiseen 10. elokuuta saakka viitenä päivänä viikossa, keskiviikosta sunnuntaihin kello 12–18.

Avauspäivä 4. kesäkuuta on puolustusvoimain lippujuhlan päivä ja marsalkka Mannerheimin syntymäpäivä. Kahvilan avausta juhlistetaankin komeasti marskin syntymäpäiväkahveilla ja dokumenttielokuvalla Kaukokatseinen Mannerheim. Kahvila on tuolloin auki poikkeuksellisesti kello 12–20. Tarjolla juhlakahveilla on tuolloin Mannerheim-leivoksia.
Erittäin kiitetty dokumenttielokuva valottaa Suomen itsenäisyyden saavuttamisen ja puolustamisen vuosikymmeniä erityisesti Mannerheimin voittojen, tappioiden ja valtavien paineiden näkökulmasta. Se esitetään Kosolan Isoossa salissa kahdesti päivän aikana, kello 13.30 ja klo 18. Elokuvan esittämisestä vastaa Vapaussotiemme Lakeuden perinneyhdistys ry:n lukuun sen puheenjohtaja Veli Suvanto, ja se on katsojille maksuton. Elokuvan kesto on noin puolitoista tuntia.
Ukrainan tuki on ollut tiivistä
Iisi ry. on lapualaisin voimin toimiva yhdistys, joka tukee paikkakunnalla asuvien maahanmuuttajien kotoutumista yhteiseen kotikaupunkiin ja Etelä-Pohjanmaalle. Lähimmän kolmen vuoden aikana toiminnassa on korostunut sotaa käyvästä Ukrainasta saapuneiden perheiden auttaminen, ja yhdistys pitää yhteistyössä Kosolan talon kanssa myös Ukrainaan sotilasneuleita valmistavaa neulepiiriä.
Kesäkahvilaan palkataankin suomalaisen pääemännän Oona Kujalan avuksi kaksi tai kolme ukrainalaista nuorta, muun muassa lukiota käyvä nuorimies Vlad ja yläkoululainen Darina. Palvelua kahvilassa saa siis aina suomeksi, ja Oona puhuu myös englantia.
Muita Lapualta kodin löytäneitä perheitä on lähtöisin muun muassa Virosta, Vietnamista, Venäjältä, Turkin kurdialueilta, Brasiliasta, Sri Lankasta ja Afrikasta. Heistä monet ovat aktiivisia kävijöitä Iisi-yhdistyksen pitämässä kielikahvilassa, jossa he harjoittelevat suomen kieltä.
Kahvila auki myös viikonloppuisin
Kosolan kesäkahvila on alkavana kesänä auki myös viikonloppuisin, mitä matkailijat ja lapualaiset ovat toivoneet. Kahvila on suljettuna maanantaisin ja tiistaisin, mutta tarjoiluja voidaan silloinkin järjestää ennakkovarauksella vähintään 15 hengen ryhmille.
Kesäkahvilan suunnittelu on aloitettu jo kevättalvella. Yhdistyksen vuosikokouksessa oli innostunut tunnelma, ja yhdessä on päätetty, että trahteerina on tarjolla talon henkeen sopivia perinteisiä herkkuja. Esimerkiksi hattaroiden ja vohveleiden valmistus on keksitty Yhdysvalloissa jo 1800-luvun lopulla, ja taito on levinnyt sieltä nopeasti myös Eurooppaan ja Suomeen. Yhdistys hankkii kesää varten nyt oman ammattilaistason vohvelikoneen, hattarakone sillä on ennestään.
Perinteisiä, sokeroituja munkkirinkilöitä valmistetaan kahvilassa joka aamu sotilaskodeista tuttujen ”sotkun munkkien” reseptillä. Myyntiin tulee myös isänmaan historiaan liittyviä kaneliässä-pikkuleipiä, jotka Marjatta Luomala leipoo aidolla, vanhalla reseptillä. Hauska erikoisuus ovat myös Luomalan leipomat ruisleivän muotoiset ruispikkuleivät.
Leivonnaisten ja suolaisten tarjottavien resepteistä päävastuun kantaa kokenut ravintoloitsija, restonomi Raija Kainulainen. Valikoimaan kuuluu aina myös gluteenittomia tuotteita. Leivonnaisia voi ostaa myös mukaan.
– Isommat erät leivonnaisia kannattaa tilata etukäteen, Kainulainen hoksauttaa.
– Päivittäistä lounasta ei laiteta, koska Lapualla on paljon hyviä lounaspaikkoja, mutta perinneruokapäiviä on suunnitelmissa, muun muassa lapualaista piimävelliä ja järviseutulaista muttia. Toivomuksiakin otetaan mielellään vinkkeinä vastaan.
Tuotto kokonaan yhdistykselle
Kesäkahvilassa on melkoiset järjestelyt, jotta kaikki sujuu. Iisi ry:n puheenjohtajana toimii Lapuan kaupungin maahanmuuttokoordinaattori Mariia Matveeva, joka hoitaa monia kahvilan taustajärjestelyitä. Tiimin ytimessä ovat myös pitkäaikaiset kotouttamistyön talkoolaiset Aino ja Jussi Lilja.
Suunnittelutiimissä toimiva Tuomas Männistö kuuluu yhdistyksen perustajiin, ja hän hoitaa pitkälti taloushallintoa. Talkoolaisiakin pidetään varalla varmistamaan vilkkaimpien päivien sekä tilaustarjoilujen hoitamista. Mirja Yliselä, Seija Aksila ja Kauko Kainulainen ovat tarvittaessa lähtökuopissa.
Kosolan talon yrittäjä Jari Vesanen tarjoaa yhdistykselle maksutta tilat ja osallistuu palkkakuluihin. Nuorten palkkaamiseen saadaan pieni tuki myös Lapuan kaupungin Suviduuni-avustuksesta. Iisi ry. saa kahvilan koko tuoton toimintaansa. Kosolan historiaopastusten sekä kokous- ja juhlapalveluiden varauksista vastaa tuttuun tapaan Heli Karhumäki.
